Bezplatnou registrací v programu DEKPARTNER lze získat přístup k rozšířené technické podpoře.
Je povzbudivé sledovat, jak se stále více uplatňují hlediska spolehlivosti v úvahách projektantů, především v navrhování ochrany podzemních částí staveb před nežádoucím působením vody. Nemalou zásluhu na tom má i směrnice ČHIS 01 a osvěta v této problematice, které Česká hydroizolační společnost ČSSI mezi projektanty, členy ČKAIT, věnovala v minulých letech velké úsilí. Krásným příkladem je realizace částečně podsklepeného rodinného domu ve svahu, kde se řešení spodní stavby vyvinulo od náčrtků zpětného spoje mezi vodorovnou a svislou hydroizolací až k realizaci ochranného a kontrolního prostoru mezi suterénem a svahem.
Na výrazně svažitém stavebním pozemku byla zjištěna nepropustná hlinitá zemina. Výkop pro suterén přerušil staré, ale funkční hydromeliorace. Stavět se začalo podle projektu pro stavební povolení, po otevření stavební jámy a získání informací o hydrogeologických poměrech projektant projekt aktualizoval.
Investor zamýšlel umístit do suterénu sklad a technickou místnost a samozřejmě tam chtěl mít sucho. S podporou směrnice ČHIS 01 a našeho technika projektant vyhodnotil návrhové namáhání vodou. V nepropustné zemině, kde dům vytvoří vodě stékající po svahu přehradu, a kde navíc k suterénu bude vodu přivádět stará meliorace, je nutné uvažovat s NNV7, tedy s vodou působící velkým tlakem a dlouhodobě. Hydroizolace z asfaltových pásů napojených v patě suterénu zpětným spojem (schéma 1), která byla v rychlosti zakreslena do projektu pro stavební povolení, samozřejmě v takovém namáhání vodou nezajistí spolehlivou ochranu suterénu před vodou. Směrnice ČHIS 01 dokonce v takovém případě doporučí, aby chráněné prostory nebyly v kontaktu s obvodem stavby namáhaným vodou.
Řešení, na kterém se projektant i investor s naším technikem shodli, je patrné ze schémat 2 a 3. Za suterénem, pod nepodsklepenou částí domu je vložen ochranný nevyužívaný prostor, který oddělí užívané prostory suterénu od zeminy a podzemní vody. Jeho existence rázem sníží namáhání svislého obvodu suterénních prostor z NNV7 na nějakých NNV3, a to v případě, že by voda případnou poruchou ve vnější stěně ochranného prostoru na stěnu suterénu stříkala. Přístup do ochranného prostoru je z prostoru suterénu dveřmi se zvýšeným prahem cca 300 mm nad úrovní podlahy ochranného prostoru. Návrhové namáhání vodorovné části hydroizolace suterénu zůstane o něco vyšší. Z toho důvodu byla kolem zbývajících stran obvodu suterénu v dostatečné hloubce umístěna obvodová drenáž. Její vysoká spolehlivost je dána mimo jiné možností tuto drenáž z ochranného prostoru kontrolovat a čistit, popřípadě doplnit pomocným čerpáním vody z jímky v ochranném prostoru.
Svah je tak prudký, že i nepodsklepená část domu je „zaříznuta“ do terénu a tudíž i zde byla zřízena obvodová drenáž. V návrhu skladby suterénních konstrukcí se uplatnily všechny vrstvy tak, jak jsou uvedeny v Katalogu Stavebnin DEK.
Závěr:
Investor zaplatil za skutečné provedení ochrany podzemních částí stavby před vodou určitě více, než by ho stálo řešení uvedené v projektu pro stavební povolení. Teď má ale jistotu, že nebude nic platit za sanace vlhkostních poruch, a že bude moci využívat suché suterénní prostory.
Pro projektanty registrované v programu DEKPARTNER je zdarma k dispozici pomůcka pro výběr hydroizolační konstrukce vhodné pro spodní stavbu (zde: https://stavebni-fyzika.cz/codek/?hydroizolace). Aplikace vychází z principů směrnice ČHIS 01.
Schémata:
Fotografie z realizace:
Autor
Ing. Petr Hofman
konzultační technik pro Olomouc, Přerov a Prostějov
petr.hofman@dek-cz.com, +420 739 488 085