Bezplatnou registrací v programu DEKPARTNER lze získat přístup k rozšířené technické podpoře.
Asi si všichni uvědomujeme, že životnost hydroizolační vrstvy z asfaltových pásů na plochých střechách není neomezená. Působí na ni spousta vlivů od klimatických, přes biologické, až po mechanické. Po nějaké době si tyto vlivy vyberou svou daň. Pak se musíme zamyslet nad tím, jak a kdy provést obnovu a prodloužení životnosti hydroizolační vrstvy ploché střechy z asfaltových pásů. Nejlepší čas je tehdy, kdy hydroizolace je stále ještě funkční a do střechy nezatéká.
Přečíst podrobnosti
V minulosti jsme opakovaně předávali naše zkušenosti s množstvím nefunkčních nevětraných nebo nedostatečně větraných skladeb střech s uzavřenými dřevěnými prvky mezi parozábranou z lehké fólie na interiérové straně a hydroizolačním povlakem nebo těsnou krytinou na straně exteriéru. Zřejmě s jistou naivitou jsme se domívali, že si našich článků již všimli i projektanti a zhotovitelé, kteří takové skladby dříve považovali za docela dobrý nápad. Opak je pravdou, na střechy s takto vadnou skladbou naši technici stále velmi často ve své konzultační činnosti narážejí. Proto jsme se rozhodli další tři případy zveřejnit. Snad článkem přispějeme k tomu, aby ubývali autoři vadných řešení, kteří se poučí až když se s problémem setkají na vlastní stavbě. Zhodnocení problému se ujal ing. Jiří Macura.
Přečíst podrobnosti
V experimentálním centru DERIC v Brně byla uvedena do provozu vakuová komora, která slibuje významný pokrok v testování stavebních konstrukcí. Tato komora byla navržena s cílem simulovat dynamické účinky větru na stavební konstrukce a má potenciál nám pomoci ověřit, zda systémy střech a fasád splňují technické a legislativní nároky na odolnost vůči působení větru. Ve světě existuje jen několik podobných zařízení. Domníváme se, že žádné z nich však neumožňuje tak široké spektrum testování konstrukcí.
Přečíst podrobnosti
Článek navazuje na text kolegů Chluma a Šťastného z minulého čísla. Zatímco většina případů popsaných v minulém článku měla řešení v umístění nové tepelné izolace nad nosnou konstrukci, v následujících dvou případech bylo třeba hledat jiné řešení.
Přečíst podrobnosti
Běžnou a funkční skladbou střech při současném stavu poznání stavebních materiálů je jednoplášťová s klasickým pořadím vrstev, kde na nosné konstrukci popř. spádové vrstvě je umístěna parozábrana, na ní tepelněizolační vrstva a na té spočívá hydroizolace. Je s podivem, že se někteří projektanti či realizační firmy stále pouští do podivných variací střešních skladeb, které bývají zdrojem nevhodného vlhkostního režimu střechy. Seznámíme vás s příkladem řešení skladby, které zatím vždy, když jsme se s ním na stavbě setkali, vedlo k masivní kondenzaci. Ve firemním archivu jsme si ověřili, že případ není ojedinělý.
Přečíst podrobnosti
Níže popsaný případ ukazuje zajímavý problém, který vznikl u jednoduché a obvyklé skladby střechy objektu výrobní haly v důsledku nedostatečného řešení konstrukčního detailu.
Přečíst podrobnosti
Každá stavba, pro jejíž vytápění je nutné navrhnout a zrealizovat konstrukci komína, vyžaduje správně vyřešit a provést prostupy stavebními konstrukcemi. Jedním z nich je prostup skladbou střechy a tomu se v tomto článku budeme věnovat. Zmíníme variantu pro skladbu šikmé a ploché střechy.
Přečíst podrobnosti
Vedoucí experimentálního centra DERIC zahajuje seriál článků o problematice navrhování a posuzování vybraných stavebních konstrukcí při namáhání větrem. V tomto dílu se zaměří především na výčet a hodnocení metod pro stanovení odolnosti jednotlivých typů stavebních konstrukcí proti působení větru.
Přečíst podrobnosti
Článek se zabývá výskytem vlhkých skvrn na nové fasádě rekonstruovaného rodinného domu, kde vlhkostní poruchy pomohly odhalit závažné nedostatky v realizaci ETICS.
Přečíst podrobnosti
Konzultační technici Atelieru DEK se bohužel často setkávají s případy opakovaných rekonstrukcí, kdy po několika letech užívání se musí dílo realizovat znovu, a popřípadě ještě s odstraněním následků poruch. Nejčastějším důvodem k druhé rekonstrukci bývá nedostatek úcty k známým zásadám navrhování a provádění konstrukcí, k fyzikálním zákonům a také k práci ostatních řemesel. V tomto případě zhruba po10 letech proběhla rekonstrukce terasy, která vznikla na přístavbě ložnice ve dvorní části řadového rodinného domu.
Přečíst podrobnosti