Bezplatnou registrací v programu DEKPARTNER lze získat přístup k rozšířené technické podpoře.
V dnešním článku si ukážeme průběh rekonstrukce ploché střechy historické vily, postavené ve funkcionalistickém stylu, která se nachází ve městě Turnov.
Povrch střechy tvořil tepelněizolační PUR nástřik s povrchovým hydroizolačním nátěrem. Investor neznal původní skladbu střechy, se střechou byly problémy vlivem dlouhodobého zatékání a na střeše se objevovaly boule a praskliny v celé její ploše. Proto investor oslovil regionálního technika Atelieru DEK s požadavky komplexního posouzení, návrhem rekonstrukce střechy (průzkum, tepelnětechnické posouzení, návrh opravy a variantní návrh skladeb) a technických konzultací při vlastní rekonstrukci ploché střechy.
Předmětný objekt má dvě nadzemní podlaží, výška objektu je cca 7,5m. Střešní konstrukce je řešena plochou jednoplášťovou nevětranou střechou s klasickým pořadím vrstev. Spád střechy je proměnný. Odvodnění střechy je řešeno vnitřním vtokem o průměru 100mm. Střecha je ukončena závětrnou lištou. Klempířské konstrukce jsou z ocelového pozinkovaného plechu z části opatřené PUR nástřikem.
V rámci komplexního posouzení střechy byla provedena průzkumná sonda pro ověření původní skladby a stavu jednotlivých vrstev.
Průzkumnou sondou bylo zjištěno, že nosnou konstrukci tvoří keramické stropní desky Hurdis, které jsou zalité roznášecím betonem. Pískový násyp tvoří spádovou vrstvu, na kterou bylo položeno hydroizolační souvrství z více vrstev oxidovaných asfaltových pásů. Na toto původní hydroizolační souvrství byl, v devadesátých letech minulého století, proveden tepelněizolační PUR nástřik s povrchovým hydroizolačním nátěrem.
Dále byla průzkumnou sondou zjištěna nadměrná vlhkost ve všech vrstvách střechy. PUR nástřik nebyl soudržný s původním hydroizolačním souvrstvím. Díky vlhkosti ve skladbě střechy se ve vrstvě PUR tvořily velké boule, které následně praskaly. Tímto jevem byl PUR nástřik znehodnocen. V průběhu užívání nebyla prováděna oprava či obnovení povrchového hydroizolačnímu nátěru. Z těchto důvodů vrstva stříkané PUR izolace s hydroizolačním nátěrem neplnila tepelněizolační ani hydroizolační funkci.
Na základě těchto zjištěných skutečností byly navrženy dvě varianty opravy střechy. V obou variantách bylo počítáno s celkovou rekonstrukcí, tedy:
Investorem byla následně odsouhlasena a vybrána nová skladba ploché střechy (od exteriéru):
Po provedení komplexního posouzení střechy byly technikem Atelieru DEK doporučeny proškolené realizační firmy pro vypracování cenových nabídek. V rámci samotné realizace opravy střechy probíhaly mezi technikem Atelieru DEK a realizační firmou technické konzultace ohledně provádění jednotlivých detailů a technických postupů při zpracování materiálů.
Rekonstrukce proběhla ke spokojenosti investora a vyřešila dosavadní tepelněizolační i hydroizolační problémy střechy.
Stavba: Rodinný dům Turnov
Autor: Petr Nosek, regionální technik Atelieru DEK pro oblast Severní Čechy