Bezplatnou registrací v programu DEKPARTNER lze získat přístup k rozšířené technické podpoře.
V roce 2014 až 2015 proběhla rekonstrukce provozní střechy správní budovy PRE a.s. Praha Vršovice. Provozní střecha komplexu tvoří přízemní plochu nádvoří, které slouží jako parkoviště pro automobily návštěv a zásobovací vozy administrativního areálu. Celý dvůr pak slouží především k pohybu osob mezi jednotlivými budovami komplexu a pro hlavní vstupy do budov. Pod provozní střechou se nacházejí převážně prostory garáží a místnosti s technologií pro provoz budovy. Do těchto prostor zatékalo.
Článek vyšel také ve SBORNÍKU SEMINÁŘE 2019 (viz pdf).
Během průzkumu stavby bylo zjištěno, že původní vrstvy a povrchy provozní střechy neodpovídají projekčním podkladům. Použitím nevhodným materiálů i jejich nevhodným rozmístěním a využitím (např. střecha nebyla v celém rozsahu provedena jako pojížděná, přestože se vozidla pohybovala po celé její ploše) došlo v průběhu relativně krátké doby k hydroizolačním poruchám. Do garáží a suterénu objektu zatékalo.
Skladba provozní střechy byla následující:
- dlažební kostky / betonová dlažba | 60 mm |
- štěrkopísek zpevněný cementem | 90 mm |
- ochranná textilie | |
- hydroizolační PVC fólie (Fatrafol 803) | |
- ochranná textilie | |
- roznášecí vyztužená železobetonová deska se spádem | 70 - 190 mm |
- separace PE fólie | |
- tepelná izolace XPS Styrodur | 50 mm |
- stropní železobetonová deska | 400 mm |
Konzultační technik Atelieru DEK spolupracoval s projektantem na návrhu koncepce opravy střechy. I přes dobře propustnou štěrkovou vrstvu pod dlažbou nebylo funkčně vyřešeno odvedení vody ze skladby. Spádové poměry hydroizolace byly nepříznivé, sklon jen 1%. Při tomto sklonu a vytvoření spádové vrstvy betonem šlo usuzovat, že voda ve vrstvě štěrkopísku spíše stála. Hydroizolační vrstva z jedné PVC fólie pak byla vystavena spíše stálému namáhání tlakovou vodou. Nevědělo se, zda fólie je proražena v ploše, netěsná ve svárech, detailech nebo v napojení na navazující konstrukce. Celá hydroizolační koncepce střechy tak byla dost nejistá.
Při návrhu nové skladby jsme ale stále byli limitováni nepříznivými spádovými poměry hydroizolační konstrukce. Střecha musela být vzhledem k platným tepelnětechnickým požadavkům doplněna co největší tloušťkou tepelné izolace. Navíc se nová skladba musela napojit na stávající komunikační koridory (schodiště, vstupy) a pojížděné plochy neměly změnit svůj účel. Měly stále sloužit jako obslužní komunikace pro osobní automobily a zásobovací dodávky.
Stáli jsme tedy před nelehkým úkolem navrhnout opatření nutná ke zvýšení hydroizolační bezpečnosti střechy:
Pro řešení skladby jsme využili typovou skladbu Stavebnin DEK s označením DEKROOF 16-B. Jde o jednoplášťovou skladbu ploché pojížděné střechy s veřejným provozem, s hlavní vodotěsnicí vrstvou ze systému DUALDEK, s provozní vrstvou, spádová vrstva je vytvořena z tepelné izolace z XPS.
Odvod vody ze skladby je realizován v drenážní vrstvě z prostorové PE rohože DEKDREN P900. Spolehlivost samotné hydroizolační vrstvy byla zvýšena použitím dvojitého kontrolovatelného hydroizolačního systému DUALDEK. Zvolený hydroizolační systém umožňuje plošnou kontrolu těsnosti, a to v jakékoliv fázi rozpracovaní, dokončování nebo užívání díla. Zkoušku těsnosti lze provést:
LDPE fólie sloužící jako kluzná vrstva může ve skladbě sloužit zároveň jako ochrana PVC hydroizolace proti ropným látkám, které bylo relevantní na této střeše očekávat.
Stále ale musel být v našem návrhu zachován princip trvale nepřístupné hydroizolace vystavené hydrofyzikálnímu namáhání tlakovou vodou. Předpokládali jsme ale, že díky navrženému řešení a jeho spolehlivosti dosáhneme potřebné účinnosti navržené hydroizolační koncepce (viz směrnice ČHIS 01).
Pro projekt rekonstrukce střechy vypracovali projektanti Atelieru DEK projektovou dokumentaci včetně potřebných detailů a návrhu sektorování hydroizolačního systému DUALDEK. Části střechy, které by byly při rozkrytí skladby ohroženy např. deštěm, byly během provádění rekonstrukce chráněny dočasnou střešní konstrukcí. To vše mělo za cíl zajistit úspěšnou realizaci hydroizolačního systému.
Lze prozradit, že v rámci rekonstrukce bylo provedeno celkem 71 sektorů hydroizolačního systému DUALDEK na celkové ploše cca 1700 m2. Kontrolou bylo prokázáno, že všechny byly po ukončení izolatérských prací těsné. Na následujících fotografiích je zachycen průběh rekonstrukce provozní střechy objektu PRE a.s. Praha Vršovice.
08 až 10 Původní skladba střechy odstraněna až na nosnou železobetonovou konstrukci