Výchozí stav
Na okraji Plzně se na klidné periferii nachází vilka, kde byla při výstavbě před několika lety využita plocha střechy nad 1.NP kolem ustupujícího 2.NP pro terasu. Na jednoplášťovou střechu s hydroizolací s PVC folie byla položena keramická dlažba na rektifikovatelných terčích. Na terasu se pohodlně vstupovalo z několika místností ve 2.NP prosklenými dveřmi. Terasa byla lemována efektním skleněným zábradlím a skýtala prostor k posezení, relaxaci a pěstování květin v květináčích.
Přestože majitelé měli kolem objektu rozlehlou zahradu, terasu rádi využívali. S časem jim ale terasa přestala vyhovovat. V letním období se přehřívala a pobyt na ní často nebyl příjemný ani v podvečer, kdy rozpálená plocha sálala naakumulované teplo. Zvyšující se povědomí o výhodách vegetačních střech mezi veřejností zlákalo majitele zrealizovat si takovou střechu na svém domě.
Drobná nejasnost vznikla při snaze ocenit náklady na realizaci. Zkušenosti s tímto typem realizace příliš nebyly a tak přesné náklady na provedení byly známé až na konci. Povlaková hydroizolace z PVC folie DEKPLAN 77 byla už od počátku typem vhodným i pro vegetační střechu, což výrazně zjednodušilo situaci.
Realizace
Po demontáži dlažby na plastových terčích byla pro jistotu provedena prohlídka hydroizolace. PVC folie byla shledána bez závad. Stáří fólie bylo do 3 let, nebyl tedy důvod obávat se vyčerpání její životnosti. V situaci, kdy by byla povlaková hydroizolace starší deseti let, by připadala v úvahu její preventivní výměna. Nemá totiž smysl, investovat do nákladné střešní okrasné zahrady, když je hydroizolace zhruba na polovině obvyklé životnosti a lze předpokládat její další službu jen cca 10 let. Případná výměna hydroizolace by totiž znamenala pracnou demontáž vegetačního souvrství a jeho většinové znehodnocení.
Skleněné zábradlí na okraji střechy mělo dostatečnou výšku a nebylo nutné je jakkoliv upravovat pro novou skladbu střechy.
Jako první byly provedeny gabionové květníky, které slouží jako hlavní dekorační prvek nové střešní zahrady. Na separační a ochrannou textilii o plošné hmotnosti 500 gramů byly položeny desky z extrudovaného polystyrenu, dále přebetonovány základové patky, které zároveň slouží jako vyrovnání sklonu povrchu hydroizolace. Na betonových patkách byly svázány gabionové nerezové klece pro budoucí květníky. Do klecí se následně vkládalo dekorační kamenivo. Rozmístění květníků vůči odvodnění střechy nevyžadovalo podkládat květníky drenážní vrstvou.
Uvnitř květníků byla dále vložena filtrační textilie a nopová folie. Takto vytvarovaný květník už byl vysypán substrátem pro osazení keřů, stromků a jiných okrasných dřevin. Všechny květníky různých tvarů a půdorysných rozměrů byly stejně vysoké, což na konci výrazně pomohlo k vysokému estetickému standardu střechy.
V ploše střechy pak byla provedena obvyklá skladba vegetační extenzivní střechy. Přes ochrannou textilii se položila jako hydroakumulační vrstva nopová folie pro vegetační střechy, s výškou nopů 40 mm a s potřebnou perforací. Poté následovala filtrační textilie o plošné hmotnosti 200 gramů a vrstva extenzivního substrátu. Jako praktický a estetický doplněk se do substrátu osadily také kamenné nášlapy oválného tvaru tvořící cestičky pro údržbu dřevin v květnících.
Na části plochy zůstala keramická dlažba na rektifikovatelných terčích, která sloužila dále pro pochůznost části střechy.
Celá plocha s vegetací byla ohraničena kačírkovým pásem. Tyto pásy slouží pro celkovou čistotu střechy, brání neřízenému prorůstání vegetace mimo vyhrazený prostor a kladně esteticky působí na konečný vzhled střechy. Pruhy kačírku jsou tak kolem všech atik, květníků, šachet pro vtoky, světlíky a obvodové stěny druhého podlaží domu. Pro oddělení kačírku od vegetačního substrátu se použil plastový zahradní obrubník, který se ukázal jako finančně i aplikačně nenáročné řešení. Šířka kačírkových pruhů byla majitelem po konzultacích zvolena cca 150 mm. Po zvážení všech technických okolností a estetického záměru tak nebylo vyslyšeno doporučení ustanovení 6.1.3 normy ČSN 73 1901-4 o šířce pruhu 500 mm.
Majitel domu a současně zhotovitel střechy chtěl zajistit co nejlepší růst a svěžest porostů v gabionových květnících osazených náročnějšími typy dřevin, proto byla do květníků zavedena kapková automatická závlaha. Plocha extenzivní vegetace byla ponechána bez závlahy, majitel si její případné zalévání bude řešit dle svého uvážení a aktuálních klimatických podmínek.
Pomyslnou třešničkou na dortu byla malá kameninová věžička coby doplňkový dekorativní prvek.