Konstrukce byla v roce 2007 nově navržena jako nadkrokevní jednoplášťová skladba bez nutnosti odvětrání, s parotěsnicí, tepelněizolační a hydroizolační vrstvou umístěnou nad dřevěnými nosnými prvky, které byly ošetřeny proti dřevokazným houbám a plísním. Návrh se soustředil na účinnou a spolehlivou parozábranu.
Nová skladba střechy při rekonstrukci v roce 2007 byla řešena jako jednoplášťová s povlakem pokládaným na tepelněizolační vrstvu:
1) PVC-P fólie tl. 1,5 mm
2) Separační textilie 300 g/m2
3) Tepelná izolace EPS 100 tl. 150 mm
4) Parotěsný asfaltový pás GLASTEK 40 SPECIAL MINERAL (mechanicky kotvený)
5) Ochranný asfaltový pás V13
6) Záklop z překližkových desek
7) Vzduchová nevětraná vrstva z latí 80/60 + krokve tl. 160 mm
8) Nosná konstrukce SDK podhledu + tepelná izolace z minerálních vláken tl. 40 mm
9) Sádrokarton
Zvláštní pozornost byla tehdy věnována detailu kotvení sněhových zachytávačů. Sněhové zachytávače byly liniově umístěny v několika úrovních po vrstevnici střechy. Držáky byly v místě kotvení podtmeleny PU tmelem a mechanicky kotveny skrz hydroizolační PVC-P fólii do dvojice OSB desek tl. 25 mm. Ty byly podloženy tepelnou izolací z XPS a kotveny přes tuto izolaci a parozábranu do dřevěného záklopu a vyztužujících dřevěných hranolů doplněných mezi nosnou konstrukci střechy. Celý detail byl zajištěn přířezem PVC-P fólie navařeným k hlavní hydroizolační vrstvě nahoře a po stranách. Ve spodní části, kde držák vystupoval z pod přířezu, byl ponechán přířez nepřivařený.
Po 15 letech provozu byla část střechy poškozena masivním krupobitím. Rozsah poškození neumožňoval provést lokální opravy a tak byla nutná kompletní výměna povlakové hydroizolace z PVC-P fólie za novou. To nám umožnilo provést kontrolu a ověření funkčnosti řešení navrženého a zrealizovaného v roce 2007. Naše pozornost byla směřována převážně na zmíněné řešení ukotvení sněhových zachytávačů včetně kritického prostupu sněhového zachytávače skrz PVC-P fólii a na stav OSB desek zabudovaných do jednoplášťové střechy.
Vlhkostní stav celé střechy byl i přes zmíněné krátkodobé zatékání perforacemi od krup dobrý, po odstranění původní degradované PVC-P fólie mohlo být ihned bez dalších opatření přistoupeno k provedení nové povlakové hydroizolace z PVC-P fólie DEKPLAN 76 tl. 1,5 mm. Liniové kotevní pásy z OSB desek pro montáž sněhových zachytávačů navržené před 15 lety byly opětovně využity, kotevní vruty v nich držely velmi dobře. Zachován byl rovněž princip utěsnění tohoto kritického místa vč. převaření přířezem z PVC-P fólie. Tento zpětný pohled na konkrétní konstrukční detail s odstupem 15 let jasně ukazuje, že správně navržené řešení detailu v kombinaci s kvalitním provedením vede k dlouhodobé funkčnosti.
V kontextu případů se shnilými OSB deskami ve skladbách střech, které moji kolegové v posledních letech na stavbách zdokumentovali, lze konstatovat, že správně navržená (vzduchotěsná s ověřeným správným vlhkostním režimem) a správně provedená skladba střechy, kdy mimo jiné do střechy při realizaci nebo při užívání nezateče, umožňuje dlouhodobé fungování i zabudovanému dřevěnému prvku. Zde bylo bezesporu důležité včasné odhalení defektů a zatékání, jinak by tomu tak nebylo. Tím se zároveň potvrdilo, že dodržování cyklů obnovy a kontroly dle normy ČSN 731901-1 je velmi důležité.
V závěru již lze jen dodat, že rekonstrukce obloukové střechy bytového domu ve Svitavách z roku 2007 prokázala dlouhodobou funkčnost nejen celkové skladby, ale i specifických detailů, jako je kotvení sněhových zachytávačů do OSB desek. Nebýt nepřízně počasí, které se v posledních letech i v našich končinách stává čím dál více extrémnější, fungovalo by navržené řešení dále.
Ve snaze m.j. maximálně eliminovat dřevěné prvky zabudované v nevětrané skladbě střechy jsme v posledních letech vyvinuli pro obdobné kotvení nejen sněhových zachytávačů DEK kotevní bod. Ten se skládá ze základny pro kotevní bod a vlastního kotevního bodu. Tento nerezový kotvený bod zakončený PVC-P manžetou a dvěma systémově utěsněnými závitovými tyčemi kombinuje kotvení proti sání větru a kotvení proti smykovým silám vyvolaných třeba právě působením sněhu na šikmé střeše. Neobsahuje žádné dřevěné části. Dnes bychom již zcela jistě sáhli po tomto řešení a návrh i vlastní realizace by byl jednodušší a bezpečnější.