Bezplatnou registrací v programu DEKPARTNER lze získat přístup k rozšířené technické podpoře.
Článek popisuje různé certifikační systémy budov z hlediska trvale udržitelného rozvoje, zejména BREEAM, LEED a WELL. Poskytuje základní přehled, kritéria výběru vhodné certifikace, délky trvání certifikačního procesu, výhody, nevýhody i orientační ceny. Obsahuje také tabulky s podrobnějšími informacemi, jako je platnost certifikací a vhodný čas pro zahájení procesu. Certifikovat lze různé typy budov: komerční, rezidenční, průmyslové i jakékoliv jiné typy objektů.
Přečíst podrobnosti
Certifikace budov z hlediska trvale udržitelného rozvoje BREEAM je používaná v 86 zemích světa. V České republice máme k datu 14.8.2020 třista osm budov certifikovaných v systému BREEAM. To je o 306 více než v roce 2012, kdy jsme o tématu psali poprvé. Jde o obrovský nárůst, který dobře ukazuje vzestupný trend v oblasti trvale udržitelného stavění.
Přečíst podrobnosti
Nezvratným trendem ve vyspělých zemích je příklon k úsporám při užívání, výstavbě nebo likvidaci staveb. Trend certifikace staveb z hlediska udržitelného rozvoje se postupně prosazuje také v ČR. V článku jsou představeny podstata certifikace a význam a zkušenosti, které v této oblasti mají pracovníci ATELIERU DEK.
Přečíst podrobnosti
V dnešní době je již běžné posuzovat budovy z hlediska jejich energetické náročnosti. Energetickými štítky obálky budovy dle ČSN 73 0540-2 se hodnotí kvalita obálky budovy z hlediska prostupu tepla. Pro hodnocení celkové spotřeby energie v budovách se používají průkazy energetické náročnosti budov (dle Vyhlášky č. 148/2007 Sb.) nebo energetické audity (dle Vyhlášky č. 213/2001 Sb.). Stále častěji se zejména v oblasti pasívních domů začíná uplatňovat také hodnocení budov z hlediska užití primárních energií (dle TNI 73 0329 a TNI 73 0330). V souvislosti s tématem globálního oteplování je také stále častěji kladen důraz na snižování emisí škodlivých látek do ovzduší (zejména CO2), a tedy i na hodnocení budov z hlediska produkce těchto látek. Hodnocení budov z hlediska produkce škodlivých látek se řeší například v energetických auditech (dle Vyhlášky č. 213/2001 Sb.).
Přečíst podrobnosti
Podstata, význam a systémy posuzování certifikace udržitelné výstavby. Obsah, úrovně a fáze certifikace BREEAM a LEED. Zkušenosti pracovníků ATELIERU DEK s certifikací BREEAM s příklady konkrétních výpočtů v oblasti stavební fyziky a energetiky.
Stáhnout v PDF
Drobné změny pro zpřesnění metodiky posouzení zastínění s ohledem na stínění předsazenými konstrukcemi vlastního objektu.
Stáhnout v PDF