Bezplatnou registrací v programu DEKPARTNER lze získat přístup k rozšířené technické podpoře.
V tomto příspěvku je popsána problematika výskytu trhlin především na vnitřních povrchových úpravách zdiva pod stropy z dutinových předpjatých panelů, které tvoří nosnou konstrukci skladby ploché střechy.
Článek vyšel také v DEKTIME SPECIÁL 2022 (viz pdf).
Přečíst podrobnosti Stáhnout v PDF Stáhnout celé číslo v PDF
Konstrukční desky z dřevní hmoty jsou snadno dostupným, velmi dobře zpracovatelným materiálem s přijatelnými mechanickými vlastnostmi. Proto jsou hojně používané pro vytváření nosných vrstev střech i pro realizaci jejich detailů. Stále však je třeba si připomínat, že dřevo, jako přírodní materiál, může být náchylné na poškození vlhkostí nebo biologickými faktory na vlhkost vázanými.
Článek vyšel také ve SBORNÍKU SEMINÁŘE 2019 (viz pdf).
Přečíst podrobnosti Stáhnout v PDF Stáhnout celé číslo v PDF
Na konci loňského roku jsme pro Vás v článku INFO DEKPARTNER 2013-09 připravili shrnutí několika hlavních zásad pro navrhování odvodnění plochých střech, kterými se řídí technici Atelieru DEK. Součástí článku byla také ukázka zjednodušeného postupu návrhu dimenze odvodňovacích prvků pro gravitační systém odvodnění. Vzhledem k tomu, že 1. ledna 2014 byla vydána nová česká technická norma ČSN 75 6760 Vnitřní kanalizace s datem účinnosti 1. února 2014, která se návrhu gravitačního odvodnění střech přímo týká, tak Vám v tomto článku přinášíme soupis hlavních bodů majících vliv na návrh dimenzování odvodňovacích prvků střech. Novinkou je především kapitola podrobně se věnující nouzovému odvodnění (bezpečnostním přepadům) zajišťujícímu odvádění srážkové vody ze střechy, balkónu nebo lodžie v případech, kdy střešní vtoky, výtoky střešních žlabů nebo potrubí nestačí srážkovou vodu odvádět z důvodu přetížení nebo ucpání.
Přečíst podrobnosti
Dobře navržené odvodnění střešní plochy je základním předpokladem správné funkce střechy jako celku, který chrání vnitřní prostředí proti přímému působení atmosférických vlivů. Střechy musí zachycovat a odvádět srážkové vody, sníh a led. Zároveň je doporučeno zvážit použití odvodňovacího systému i u říms, atik, teras, balkónů, lodžií, markýz a jiných vůči exteriéru exponovaných vodorovných konstrukcí, u kterých existuje riziko, že z nich stékající voda bude negativně působit na níže položené konstrukce objektu nebo na provoz v objektu a kolem něj.
Přečíst podrobnosti
Hledání příčin vlhkostních poruch v interiéru bytového domu, rozbor příčin, návrh nápravných opatření, jejich realizace a následná kontrola.
Stáhnout v PDF