Bezplatnou registrací v programu DEKPARTNER lze získat přístup k rozšířené technické podpoře.
Koncem roku 2023 Česká hydroizolační společnost ČSSI po mnohaletém úsilí vydala směrnici ČHIS 07 hydroizolační technika - Povlakové hydroizolace. Tato směrnice modernizovala a rozvedla informace obsažené v normě ČSN P 73 0606. Záměry tvůrců směrnice ČHIS 07 směřovaly k popisu a klasifikaci hydroizolačních materiálů a k metodice jejich výběru do hydroizolačních povlaků dle vnějších vlivů a dle požadavků na spolehlivost. V první etapě se řešily povlaky z asfaltových pásů a ze syntetických fólií pro střechy.
Přečíst podrobnosti
Nežádoucí voda ve stavbě představuje riziko vlhkostních poruch. Ty určitě snižují kvalitu užívání stavby. Na vlhké fleky, výkvěty nebo plíseň na povrchu konstrukcí se nikdo nechce dívat. Navíc prostory s plísní zapáchají a spóry plísní uvolněné do vzduchu jsou velkým zdravotním rizikem. Je zde ale ještě jeden problém, a to statický. Některé zdicí materiály po nasáknutí vodou výrazně ztrácejí svoji pevnost a v případě dřeva vlhkost vede k rychlému rozvoji organizmů, které způsobí dříve či později destrukci dřeva. Jedná se o vážný problém, proto se k vlhkostním poruchám dřevostaveb a jejich prevenci stále znovu vracíme.
Přečíst podrobnosti
V únoru a březnu proběhly za velkého zájmu posluchačů dva webináře s podtitulem PORUCHY – REKONSTRUKCE – NOVÉ SYSTÉMY. Kompletní záznamy obou DEKWEBINÁŘŮ 2023 jsou nyní všem volně přístupné k dalšímu shlédnutí. V tomto článku reagujeme na vybrané dotazy, které nám v průběhu nebo po vysílání došly.
Přečíst podrobnosti
Vysokoškolský pedagog, soudní znalec, autorizovaný inženýr, který ovlivnil několik generací inženýrů ve vnímání významu hydroizolací a potřeby komplexního přístupu k řešení hydroizolací a střech. Byl pořadatelem odborných kongresů zaměřených na uvedenou problematiku. Vydal několik monografií, napsal množství článků a příspěvků do sborníků, vystupoval na odborných konferencích a kongresech.
Přečíst podrobnosti
Dřevostavby mají nesporně své místo v řešení udržitelné výstavby. Je ale třeba mít na paměti, že jsou mnohem citlivější na působení vody a vlhkosti. V tomto případě se potvrdilo, že i údržba systémů obsahujících nebo vedoucích vodu v dřevostavbě a v její blízkosti musí být přísnější.
Článek vyšel také v DEKTIME SPECIÁL 2022 (viz pdf).
Přečíst podrobnosti Stáhnout v PDF Stáhnout celé číslo v PDF
Poškození dřevěných nosných konstrukcí dřevostaveb vlivem působení vody, která se do konstrukce dostane, je situací, do které by se jistě nechtěl z pohledu majitele domu dostat nikdo z nás. Je tedy velmi důležité už v návrhu staveb použít selský rozum a zvážit všechna rizika proniknutí vody k dřevěné konstrukci.
Článek vyšel také v DEKTIME SPECIÁL 2022 (viz pdf).
Přečíst podrobnosti Stáhnout v PDF Stáhnout celé číslo v PDF
Zajímavou, leč dost drahou zkušenost získal jeden stavebník rodinného domu v obci blízko Prahy. Koupil si starší domek ve svahu, u kterého byla připravena základová deska pro zamýšlené rozšíření domu. Na okraji desky ke svahu stála v době koupě domu betonová opěrná zeď. Nový majitel využil základy pro novou přístavbu. Stalo se ale, že jeho představy o dispozici a půdorysných rozměrech přístavby se lišily od představ původního majitele. Podívejme se, jaké to způsobilo komplikace.
Článek vyšel také ve SBORNÍKU SEMINÁŘE 2019 (viz pdf).
Přečíst podrobnosti Stáhnout v PDF
V loňském roce jsme se dostali k řešení rekonstrukce vadné střechy docela hezkého a poměrně nového rodinného domku v blízkosti Prahy. Nad posledním podlažím domku byla realizována sedlová střecha o sklonu 9°. Tvar a sklon střechy se projevuje v tvarování podhledů (obr. 1 a 2).
Přečíst podrobnosti
Inspirace z Kanady pro výstavbu dřevostaveb, kvalitu technických norem, předpisů pro výstavbu a pro průběh stavebního řízení.
Stáhnout v PDF